Výběr prutu na přívlač

Při výběru prutu hraje roli veliké množství hledisek.

 

1) Kolik hodlám do prutu investovat?
2) Jak budu prut přepravovat nejčastěji? (skladnost prutu)
3) Jaký naviják chci používat? (smekací, multiplikátor)
4) Jak často budu chodit vláčet?
5) Jaká délka prutu mi nejvíce vyhovuje?
6) Jaké revíry budu navštěvovat nejčastěji?
7) Na jaké ryby chci zaměřit svůj zájem? (Souvisí s volbou nástrah)
8) Jaké nástrahy především budu používat?
9) Další hlediska jako barva či materiál blanku prutu, tvar a materiál rukojeti, rozestavení a velikost oček, atd.

Všechna tato hlediska hrají určitou roli při volbě a výběru prutu a vzájemně se ovlivňují a doplňují, proto není dobré některé hledisko podceňovat.
Psát o tom, který prut je nejlepší, není možné. Museli bychom popsat a okomentovat lesy prutů všech významnějších katalogových výrobců. A bez odzkoušení těchto značek v praxi (což není technicky reálné) by naše studie byla stejně jen suchým výčtem reklamních sloganů. Z tohoto důvodu zde bude popsáno to základní a rozhodující z uživatelského pohledu.
Povrchová úprava (lak), vázání či barva prutu jsou záležitosti komerční, využívající šíři vkusu zákazníků a nemá zásadní vliv na vlastní rybolov. Výjimkou by mohly být různé blýskavé doplňky a chromované leštěné spojky či ozdoby, které mohou ryby za určitých světelných podmínek plašit. Nepříliš vhodné při lovu na blízko jsou výrazně křiklavé barvy prutu (oranžová apod.).

Podobně je tomu s rukojetí prutu (pěnovka, korek, dřevo či jiné materiály) a šroubením pro upevnění navijáku (plasty, kov). I zde jde víceméně o pocitový vjem rybáře. Co však může ovlivnit do jisté míry manipulaci s prutem před tělem, je u některých prutů prodloužená délka spodní (zadní) části rukojeti. Časem si na toto „omezení“ zvykneme, zejména je-li vyváženo pozitivy – delší „opěrkou“ pro zdolávání těžších ryb a posunutým těžištěm směrem k navijáku.
Tím, co dělá ovšem technicky rybářský prut prutem, jsou vedle materiálu blanku 4 základní parametry: 1. délka prutu, 2. akce prutu, 3. dimenzovaná vrhací zátěž (gramáž) a 4. vodicí očka.

Délka prutu – kratší pruty používáme zpravidla na přívlač z loďky a k rybolovu na zarostlých pstruhových tocích. Naopak pruty nad 2,50 m jsou výhodné pro rozlehlé a otevřené vody a při lovu na malé až střední měkké nástrahy (twistery, rippery, streamery a malé vláčené rybky).
Většina vláčecích prutů běžně používaných nejširší nespecializovanou rybářskou veřejností se pohybuje v rozmezí délek 2,10 – 2,40 m. Jsou jako dvojdílné skladnější a nejsou-li příliš tvrdé, mají spotřebitelský „punc univerzálnosti“. Pro příležitostnou přívlač to bývá nepochybně dostačující hledisko. Ale věnujeme-li se přívlači pravidelněji 9 měsíců v roce, poznáme záhy, že univerzální pruty jsou v podstatě „na všechno, ale na nic pořádně“.Spíše tedy preferujem skládané pruty (tzv. děličky) před teleskopy, které mají ve spojích více slabých míst a horší (dělenou) akci. Používáme tři typy rybářských prutů. Jednak na pstruhové potoky prut o délce 2,15 m (celý kompletně v černé barvě), na řeku a střední přívlač prut o délce 2,40 m a na twistrování a jemnou přívlač prut o délce 3,00 m.

Akce prutu – ruku v ruce s délkou prutu je nutné podle potřeby volit také „akci“. Pro přívlač je nejvhodnější akce A (špičková), neboť pohodlně umožňuje dlouhé a přesné hody a kratší zásek. Je dobrá i pro dobu, kdy ryby neberou nástrahu poctivě a tzv. „nedobírají“. V tom případě, máme-li dostatečně ostré háčky, uvízne ryba i při malém kontaktu s nástrahou. Akce B (semiparabolická) je univerzálnější, umožňuje zdolávání i větší ryby razantněji (zarostlý terén, vázky). Dovoluje použití i větších a těžších nástrah. Méně přesné je ovšem nahazování a lovíme proto spíše na krátkou vzdálenost. Zásek je oproti akci A delší. Akce C (parabolická) není pro přívlač již vhodná a její užití spadá do jiných rybolovných způsobů.

Vrhací zátěž – tzv. gramáž. Jde o údaj výrobce, který pro daný typ prutu doporučuje dimenzované rozpětí hmotnosti nástrahy. V zásadě lze říci, že čím je gramáž menší, tím je prut jemnější a naopak (viz tab.). Při přetěžování prutu dochází nejenom k nadměrnému namáhání zejména špičky prutu, ale nešetrným zacházením můžeme špičku i zlomit. Jemné pruty používáme na rybolov s nejmenšími nástrahami (rotačky č. 00, mikrotwistery aj.), gramáž v rozmezí 30 – 60 g vyhovuje pro převážnou většinu vláčecích nástrah a vláčíme-li většími rybkami nebo rotačkami ve velikostech č. 4 a více, musíme zvolit prut tvrdší, který nebude odporem vedené nástrahy tolik prohýbán. Je mnoho přechodových typů, které někdy nekorespondují se zaužívanou tuzemskou „konfekcí“.

Obecně tedy:
Štika – gramáž 10 – 50 gr (u běžných nástrah)
Candát – gramáž 3 – 30 gr
Okoun – gramáž 1 – 20 gr.
Bolen – gramáž 5 – 30 gr.
Pstruh – gramáž 3 – 20 gr.
Sumec – gramáž 20 – 80 gr. (u větších nástrah do 200)
Tloušť – gramáž 1 – 15 gr.

Výše uvedené gramáže jsou pouze orientační a neplatí u všech druhů nástrah stejně. Pokud budeme lovit na woblery, existuje pravidlo, že prut by měl mít horní hranici gramáže v hodnotě 2 násobku woblera, aby pracoval optimálně. (zvláště u potápivých a hlubokopotápivých woblerů) Jinak řečeno u velkých woblerů o váze např. 50 gr. se nemůžeme držet obecné gramáže na štiky, ale musíme volit prut s vrhací gramáží cca 100 gr. To platí rovněž i u velkých rotačních třpytek (vel. 3 a více) – rotující list klade na špičku prutu neskutečný odpor. Naopak u gumových nástrah se můžeme pohybovat až do horních 2/3 gramáže prutu. Obecně platí, že na jemné nástrahy by měl být jemný prut – abychom cítili chod nástrahy a na velké nástrahy prut tvrdší.

Akce je dost podstatná z hlediska vedení nástrahy. Např. pro gumové nástrahy raději volíme střední akci prutu, aby ryba gumovou nástrahu lépe dobrala. Áčková akce nám dává přímý kontakt s nástrahou a rybou – nejčastěji používaná pro rotační třpytky a woblery. Céčkovou akci pak volíme v případě, že lovíme na nástrahy bez protihrotu a není potřeba více přisekávat, kdy se ryba tzv. k nástraze přilepí. Jsou rybáři, kteří mají raději tzv.  žvýkačky pruty (akce c) a naopak rybáři, kteří nedají dopustit na akci a – zde je přímější kontakt.

Vodící očka. Dnes je již převážná většina prutů vybavena očky SIC, která překonala svou odolností historicky používaná očka drátěná, achátová či porcelánová. Nejsou tak náchylná na náraz, ale zejména umožňují pro svou tvrdost lov s použitím nejen měkkých vláken (vlasců), ale také tvrdých neprůtažných vláken (pletené šňůry)