Rozdělení feeder prutů

Feederové pruty se dělí takto

- pickery a winkelpickery

- light

- medium 

- heavy

 

1. Pickery a winkelpickery

Jedná se zpravidla o kratší jemné proutky do 3 metrů (10' = 10 stop, stopa je cca. 30,5 cm) s maximální zátěží do 30 g. Tyto proutky jsou vhodné na lov v blízkosti břehu a na chytání na jemné vlasce například v zimním období, kdy ryby reagují na potravu velmi opatrně. Některé pickery jsou na opravdu jemný lov, jejich doporučená vrhací zátěž bývá jen kolem 10 gramů. Cílovou rybou jsou menší rybky, ale s trochou zkušeností a štěstí se s ním dají zdolat i větší exempláře. Nejběžnější průměr koncového návazce bývá mezi 0,08 až 0,12 mm a lovná vzdálenost obvykle do 25 metrů.

 

2. Feederové pruty s označením L neboli LIGHT

Zpravidla jsou to pruty do 330 cm (11'), maximálně do 360 cm (12'), s vrhací zátěží do 60 g. Jsou to pruty na jemnější chytání, o něco delší, silnější a výkonnější než pickery. Jsou vhodné zejména na menší vody, jako jsou menší říčky a menší stojaté vody. Velikost lovených ryb je většinou do tří kilogramů a průměr návazce bývá 0,10 až 0,14 mm. Nahazuje se s nimi do 35 metrů daleko.

 

3. Feederové pruty s označením M, neboli MEDIUM

Mezi vyznavači feederové techniky je to nejpoužívanější kategorie prutů. Zpravidla jsou dlouhé 12', tedy přibližně 360 cm. Medium je univerzální proutek a právě proto je vhodný jako první prut pro začátečníky. Médium zvládne nahazování se zátěží do 80 g, někdy až do 100 g. Media mají větší odhozové a zdolávací schopnosti, než light pruty. Dá se s ním zdolávat široká škála velikostí ryb od malých rybek přes velké cejny, kapry. Prut si poradí i s bojovnou parmou. Průměr návazce bývá kolem 0,12 až 0,16 mm a lovná vzdálenost může být kolem 50 metrů, v extrémních situacích a šikovných rukách i k 70 metrům.

 

4. Feeederové pruty s označením H, neboli HEAVY

se vyrábí nejčastěji v délkách 13' (390 cm) a delších. Právě délka 390 cm je nejčastěji používaná. Někteří výrobci nabízejí i 420 cm dlouhé feederové pruty a v poslední době se začínají objevovat i pruty dlouhé 450 cm. U těchto prutů se počítá se zátěží nad 100 g a končí kolem 200 g. Pruty kategorie heavy jsou primárně určeny k lovu na větších, proudných řekách nebo rozlehlých nádržích, kde jejich tuhost a délka dovolují odhazovat těžké zátěže, odolávají proudění vody při zachování signalizace záběru a umožňují bezproblémové zdolávání velkých ryb. Návazce se používají v průměrech 0,14 mm a více. Šikovnější rybáři s nimi dokáží nahazovat i za sedmdesátimetrovou hranici.

 

 

 

Převzato od jiného autora.